Co lze očekávat na církevních bohoslužbách

Co si mám vzít na sebe?

Stačí, když se pokusíte vypadat dobře. Můžete přijít v čemkoli, co je vám pohodlné. Většina mužů má na sobě oblek nebo košili a kravatu, ženy obvykle nosí šaty nebo sukni a děti jsou zpravidla také pěkně oblečené.

Budu se cítit rozpačitě, když na bohoslužbu přijdu sám/sama?

Mnoho našich členů chodí na církevní shromáždění každý týden samo. Pokud byste si však přáli, aby vás poprvé někdo doprovázel, neváhejte se obrátit na svou nejbližší kongregaci. Najdou vám nějakého přítele, který bude sedět vedle vás. Být někde nový může být obtížné v jakékoli situaci, ale rychle se seznámíte s dalšími členy a budete se cítit jako doma.

Poznají všichni, že jsem návštěvník?

To bude pravděpodobně záviset na velikosti kongregace, kterou navštívíte. Některé kongregace jsou tak velké, že si členové ani nemusí všimnout, že jste na bohoslužbě jako návštěvník. Jiné kongregace jsou tak malé, že se všichni členové navzájem znají, a všimnou si nově příchozího a přivítají ho. Ať tak či onak, neváhejte se představit nebo se na něco zeptat. Každý bude rád, že tam jste.

Jak probíhá vaše bohoslužba a jak dlouho trvá?

Shromáždění je rozděleno na dvě části. První část shromáždění, která trvá hodinu, se nazývá shromáždění svátosti. Zpíváme náboženské písně (zpěvníky jsou k dispozici). Na začátku a na konci shromáždění někdo pronese modlitbu. Přijímáme svátost (neboli svaté přijímání), jež sestává z chleba a vody, které jsou požehnány a nabídnuty členům kongregace. Rovněž nasloucháme členům kongregace, kteří pronášejí kázání – takzvané „proslovy“ – na různá témata z evangelia, v nichž zmiňují také případné osobní zkušenosti a zážitky. Po shromáždění svátosti se koná výuka v řadě dalších tříd určených dětem i dospělým, do nichž jsou účastníci rozděleni podle věku. Pokud si nejste jisti, kam máte jít, jednoduše se někoho zeptejte – rád vám pomůže najít správnou třídu.

Musím na bohoslužbě darovat peníze?

Ne. Při bohoslužbě nevybíráme finanční dary ani o ně nežádáme.

Musím se do bohoslužby nějak zapojovat?

Ne. Po návštěvnících nevyžadujeme, aby se zapojovali. Když se kongregaci podává chléb a voda svátosti, můžete podnos se svátostí jednoduše podat osobě vedle sebe. Kromě toho se klidně pohodlně usaďte a užívejte si bohoslužbu. Na nedělní škole učitel často žádá dobrovolníky, aby něco přečetli. Pokud se nebudete chtít zapojit, stačí, když se nebudete hlásit.

Budeme vám držet místo
Najděte církevní budovu ve svém okolí